درباره ما محصولات سیستم های نرم افزاری خبر پرسش و پاسخ مقالات ارتباط با ما  
اخبار
 
سیستم ارسال و دریافت  اطلاعات هواشناسی از طریق پیام کوتاه (SMS)
سیستم هواگوی هوشمند خودکار استانی
سیستم هواگوی بهینه شهرستان
سیستم خودکار مبادله فکس (Fax Back)
سیستم ارسال اطاعات هوا جهت ایستگاههای هواشناسی از طریق پیام کوتاه (SMS)
سیستم گزارش گیری اقلیمی و آمار هواشناسی
نرم افزار ثبت و دریافت پیش بینی
نرم افزار MetPayam
جستجو
 
Online
BUFR Validator
ورود به سیستم
 
نام کاربر  
رمز عبور   
 
Currently on the replica watches uk market sales of Omega replica watches manual landing on the super, the vast majority are rolex replica based on the fourth generation of super for the replica watches online prototype.
دعوت به همکاری
 

ارتباط دهندگان رایانه از نیروی متخصص در زمینه سخت افزار و نرم افزار دعوت به همکاری مینماید

لطفاً رزومه کاری خود را به آدرس job@ccdit.com  ارسال فرمایید

مقالات

مقدمه ای بر سیستم های بلادرنگ (RealTime system)

 

سیستم های بلادرنگ به سیستم هایی گفته می شود، که در آنها وظیفه های مربوط به درخواست ها باید در کمتر از زمان مشخص شده ای اجرا شوند. از جمله کاربرد های این نوع سیستم ها می توان به سیستم های حساس پزشکی، برخی سیستم های نظامی، کنترل سیستم های نیروگاه های هسته ای و ... اشاره کرد. در این گونه سیستم ها باید پاسخ درخواست ها حتماً در زمان مشخصی ارسال گردد و در غیر این صورت سیستم دچار اختلال شده و حتی در کاربردهای حساس می تواند منجر به یک فاجعه گردد. از این روست که نوع پیاده سازی، کنترل زمان پاسخ گویی،سربار و نحوه الگوریتم های پیاده سازی شده و همچنین بستر سیستم عامل(RTOS) و سخت افزار حائز اهمیت فراوان است.

به طور کلی سیستم های بلادرنگ و سیستم های توزیع زمانی دو پیاده سازی کاملاً متفاوت داشته و در نوع عملکرد کاملاً متفاوت عمل می کنند. زیرا به دلیل ماهیت پاسخ دهی بلادرنگ، حافظه اشتراکی و اشتراک زمانی عملاً کاربرد نخواهد داشت. به همین دلیل است که در سیستم های بلادرنگ معمولاً اثری از سیستم عامل های نسل جدید و مدرن به چشم نمی خورد و در اکثر آنها از رسانه های ذخیره سازی مانند هارد دیسک ها نیز خبری نیست.

 سیستم های بلادرنگ نیز خود به دو گونه نرم و سخت تقسیم می گردند. گونه سخت معمولاً در کاربردهای بسیار حساس و خطرناک (مانند برخی کنترلرهای صنعتی) استفاده می گردد و به دلیل اینکه این گونه سیستم ها باید در کوتاه ترین زمان نسبت به وقایع واکنش نشان دهند در آن ها از سیستم عامل نیز استفاده نمی گردد . در مقابل سیستم های نرم قابلیت پاسخگویی چند واقعه را دارا بوده و قابلیت تقسیم بندی پدیده ها به بحرانی و غیر بحرانی را دارا می باشند. در این گونه سیستم ها اولویت اجرا همیشه با پدیده های بحرانی می باشد. از معایب این گونه سیستم ها نداشتن مهلت پاسخ می باشد که در موارد حساس می تواند مشکل ساز باشد. بدین معنا که پدیده های غیر بحرانی تا زمانی که پدیده های بحرانی پاسخ داده نشوند، بی پاسخ می مانند و این موضوع ممکن است سیستم را دچار تاخیر در پاسخگویی و طبعاً سیستم های وابسته را دچار درنگ نماید.

در پیاده‌سازی سیستم‌های بلادرنگ نرم، در صورتی که نیاز باشد، می‌توان از سیستم عامل‌های مختلفی استفاده کرد. مثلاً در بسیاری سیستم‌ها که در ساختار ساده هستند، اما نیاز به پروتکل‌های شبکه دارد، می‌توان از سیستم عامل ویندوز به صورت ساده شده استفاده کرد. در این مورد انتخاب های مختلفی وجود دارد، برای مثال برخی خودپردازها از ویندوز ۹۸ خلاصه شده استفاده می‌کنند. سیستم‌های جهت‌یاب رادیویی ساخت صنایع داخلی در نسخه‌های مختلف از داس ۵، ویندوز ۹۸، ویندوز سی‌ایی (Windows CE)، ویندوز اکس‌پی‌ نهفته (Window XP Embedded) استفاده می‌کنند. برخی سیستم‌های مخابراتی ساخت ایران از سیستم عامل‌های نهفته VxWorks یا eCos استفاده می‌کنند که دومی سیستم عامل متن ‌باز شرکت سیگنوس است و در حاضر توسط شرکت eCos Centric پشتیبانی می‌شود. لینوکس نهفته هم انتخاب دیگری است که می‌توان از آن برای این قبیل توسعه استفاده کرد.

در مجموعه های بزرگ صنعتی و نیروگاه ها و کاربرد های مشابه از شبکه های اترنت خاصی نیز استفاده می گردد که شبکه های بلادرنگ نامیده می شوند تا بتوانند این واکنش ها و پاسخ ها را بلافاصله به کنترل های مربوطه منتقل کنند. نحوه پیاده سازی این گونه از شبکه ها نیز خود مبحث گسترده ایست که در حوصله این مقاله نمی گنجد.

 

شرکت ارتباط دهندگان رایانه (CCD)

 

منابع : Wikipedia  و مقالات دانشگاه فردوسی مشهد

 

بازگشت

 
راهکارهای نرم افزاری
 
سیستم نمایش تلویزیونی هواشناسی
سیستم مرکب هوانما
سیستم کیوسک اطلاع رسانی
سیستم تلفن گویا
سیستم مدیریت پیام کوتاه SMS
سایر موارد
راهکارهای سخت افزاری
 
سیستم سوئیچ اطلاعات
سیستم DTI720
دستگاه تلکس CCD6000
انواع مبدلها و ایزولاتورها
 
مقالات
 

TDCF و فایلهای BUFR
كدفرمهاي مبتني بر جدول (TDCF)، يكي از فرمهاي انتقال داده هستند كه امروزه بعنوان جايگزيني براي كدهاي سنتي متني (TAC)، براي انتقال داده ها، در علوم هواشناسي، اقيانوس شناسي وساير علوم مرتبط ديگر بكار مي روند....

سیستم های بلادرنگ(RealTime system)
سیستم های بلادرنگ به سیستم هایی گفته می شود، که در آنها وظیفه های مربوط به
درخواست ها باید در کمتر از زمان مشخص شده ای اجرا شوند. از جمله کاربرد های این نوع سیستم ها می توان به ...